Gwiazdki z papierowej wikliny
Barbara Windak

Gwiazdki z papierowej wikliny


Gwiazdki na szczęście dla każdego. Gwiazdki są ozdobione koralami ze stroju krakowskiego, w którym 30 lat temu występowała moja babcia w spektaklach granych przez Koło Gospodyń Wiejskich. Korale i strój służyły nie tylko babci, ale też mojej córce w przedszkolu i szkole. Strój przechowywany uległ już zniszczeniu, korale się rozsypały, ale są ozdobą świąteczną i cieszą całą rodzinę, a babcię wzruszają szczególnie bo budzą wspomnienia.

Do wykonania gwiazdki potrzebne będą: rurki z papierowej wikliny, drut florystyczny, klej w pistolecie, foremkę-gwiazdkę, biała farba akrylowa lub emulsyjna, koraliki, kokardki.

Do wykonania rurek papierowej wikliny: gazety, patyczek do szaszłyków, klej.

Krok 1:

Gazetę tniemy na prostokąty o szerokości 2 cm, zwijamy na patyczku do szaszłyków podklejając na końcach, wysuwamy patyczek. Do wykonania gwiazdki potrzeba ok. 6,7 rurek.

Rurki przygotowane wcześniej wykorzystuję do wykonania choinek i koszyków. Te zostały po wrześniowych warsztatach wikliniarskich na Jarmarku Rycerskim w Rabsztynie.

Krok 2:

Do rurki wkładam drut florystyczny przyklejając go klejem. Na bazie foremki-gwiazdki formuję kształt gwiazdy.

Krok 3:

Teraz zaczynamy wypełniać naszą gwiazdkę, przyklejając rurki, gdy rurka się kończy wsuwamy w nią kolejną i dalej wyplatamy.

Krok 4:

Gotową gwiazdkę dokładnie malujemy( można wykorzystać pozostałości farby po malowaniu ścian) i suszymy.

Krok 5:

Po wyschnięciu moja ulubiona czynność-przyklejanie koralików i kokardki.

Gwiazdka gotowa do powieszenia lub podarowania.

Papierowa wiklina to ciekawy materiał na świąteczne ozdoby, a do tego jaki oszczędny. Wystarczą gazety i trochę cierpliwości. W poprzednim roku ozdobą mojego domu były choinki z papierowej wikliny ozdobione gwiazdkami z masy solnej.Gwiazdki z papierowej wikliny

Barbara Windak
Autorka „Gwiazdek z papierowej wikliny” – pracy wyróżnionej w konkursie „Boże Narodzenie po Małopolsku”.