„Boże Narodzenie po małopolsku” – pamiątka bożonarodzeniowa z Małopolski
Święta jak w Domu. MałopolskaW październiku 2014 roku ogłosiliśmy konkurs na pamiątkę z Małopolski inspirowaną kulturą ludową i służącą promocji regionu w okresie Bożego Narodzenia. Był to już drugi z cyklu konkurs, po organizowanym wiosną pn. „Wielkanoc jest w Małopolsce”, który miał na celu wyłonienie oryginalnego pomysłu na regionalną pamiątkę wielkanocną.

Do konkursu na pamiątkę bożonarodzeniową wpłynęły 92 prace z różnych zakątków naszego regionu. Wśród nich znalazły się takie, które wprost prezentują tradycyjną twórczość ludową oraz takie, które są jej interpretacją, przyjmując jednocześnie nowoczesną formę. Do kategorii tradycyjnej „Boże Narodzenie po małopolsku” zgłoszono 51 prac, a do kategorii na wesoło „Niech nam gwiazdka!” 41 prac.

Nadesłane prace oceniła Komisja Konkursowa w składzie: Jacek Krupa – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Elżbieta Kantor – Dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji, Ewa Natkaniec – artysta, grafik, członek Rady Ekspertów Marki Małopolska, Małgorzata Oleszkiewicz – Kustosz w Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Agnieszka Spiszak-Jodłowska – Przewodnicząca Krajowej Komisji Artystycznej i Etnograficznej oceniającej wartości artystyczne, etnograficzne wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego Fundacji Cepelia.

W swojej ocenie Komisja Konkursowa kierowała się Regulaminem Konkursu, dlatego w pierwszej kolejności brała pod uwagę praktyczność i funkcjonalność przedmiotu jako pamiątki-prezentu. Komisja zwracała też uwagę na wyraźne odczytanie inspiracji kulturą ludową Małopolski. Oceniane było czytelne nawiązanie do tradycji Bożego Narodzenia.

Nagrodą główną uhonorowano pracę Agnieszki Hajduk z Rożnowa: „Haftowane pierniki”, za dobrą funkcjonalność jako prezent, estetykę i staranność wykonania, motywy bożonarodzeniowe i małopolskie – wykorzystanie piernika i motywu haftu ze stroju krakowskiego. Praca ta spełniła kryteria pamiątki z Małopolski.

Drugą nagrodę zdobyła Magdalena Kostrzewa-Smreczak z Lipnicy Małej za pracę „Dzwonek Podłaźnik”. Ta funkcjonalna pamiątka łączy w sobie dwa motywy – tradycyjnego podłaźnika i czerwonego korala – symbolu Małopolski.

Wyróżnienia zdobyły:

  • Bożena Hanula z Wiśniowej za pracę pn. „Pająki krystaliczne ze słomy”
  • Barbara Windak z Klucz za pracę pn. „Gwiazdki wykonane z papierowej wikliny”
  • Maria Głodek z Nowego Targu za pracę pn. „Folkowe skrzydła”,
  • Iwona Pokorska z Pleśnej za pracę pn. „Małopolskie jabłuszko”,
  • Agata Seweryn z Krakowa za pracę pn. „Pająk Rogaty z Krowodrzy”.

Wszystkie prace prezentowane będą na wystawie pokonkursowej, która odbędzie się w dniach 15-22 grudnia 2014 roku w Dolinie Karpia, w Galerii Polsko-Słowackiej przy Centrum Kultury i Promocji w Brzeźnicy.Spośród wskazanych przez Komisję Konkursową prac również Internauci będą mogli wybrać swojego faworyta. Porady, jak wykonać niektóre ze zgłoszonych do konkursu pamiątek, znajdziecie na naszej stronie internetowej. Wybrane prace będą także prezentowane na oficjalnym profilu Województwa Małopolskiego na Facebooku: www.facebook.com/lubiemalopolskie w terminie 22-27 grudnia br. Dla autora pracy, która otrzyma najwięcej „polubień” przewidziana jest „Nagroda Internautów”.„Boże Narodzenie po małopolsku” – pamiątka bożonarodzeniowa z Małopolski

Święta jak w Domu. Małopolska