Piernikowe domki
Agnieszka Hajduk

Piernikowe domki


Dla większości z nas święta Bożego Narodzenia kojarzą się z Domem. Taki świąteczny dom pełen jest ciepła, które bije od palących się w kominku bukowych polan – ale przede wszystkim - płonących w sercach domowników iskierek wiary, nadziei i miłości. Symbolem właśnie takiego domu mogą być bożonarodzeniowe pierniczki o zapachu budzącym najlepsze wspomnienia i kształtach będących odbiciem naszych dziecięcych marzeń. Piernikowe domki mogą zawisnąć na choince, mogą ubogacić świąteczny stroik lub inną bożonarodzeniową dekorację lub co najważniejsze - mogą zostać ofiarowane najbliższym jako najpiękniejszy, własnoręcznie wykonany podarunek. Dar serca.

Do wykonania piernikowych domków potrzebujemy:

  • ciasto piernikowe
  • lukier: z białka, cukru pudru i soku z cytryny ucieramy lukier. Gęstość kontrolujemy dodając, gdy jest za gęsty – soku z cytryny lub chłodnej przegotowanej wody, gdy jest za rzadki – cukru pudru. Ucieramy tak długo, by lukier był gładki i lśniący, gęsty na tyle, by bardzo powoli opadał z łyżki
  • nóż lub foremki
  • woreczek foliowy lub pergaminowy rożek

1. Z ciasta piernikowego wykrawamy kształty domków. Małe, duże, z kominami lub wysokim dachem. Takie jak podpowie nam wyobraźnia. Używamy do tego małego noża lub foremek – domków. Następnie piernikowe domki wypiekamy.

2. Lukier nakładamy do jednego z rogów foliowego woreczka lub do pergaminowego rożka, odcinamy końcówkę i malujemy krawędzie dachu, a następnie wypełniamy je pionowymi liniami.

3. Po przeschnięciu malujemy na dachu linie poziome

4. Następnym etapem jest otoczenie dachu lukrowymi kropkami (jedna obok drugiej) co daje efekt ładnego estetycznego wykończenia.

5. Domkom malujemy okna.

6. Ostatnim etapem może być namalowania przed domkiem płotu – jako pierwsze krótkie pionowe linie, a następnie prostopadłe dłuższe.

Aby dodać domkom zawieszki delikatnie kręcimy wykałaczką w miejscu, w którym chcemy zrobić dziurkę tak, by przeszła na drugą stronę, przewlekamy nitkę, sznurek lub cieniutką wstążeczkę. Zawieszamy na choince i cieszymy się w domu pięknym piernikowym zapachem… chyba że w jakiś tajemniczy sposób pierniczki znikną ze świątecznego drzewka 


Piernikowe domki

Agnieszka Hajduk
Autorka „Haftowanych pierników” – pracy uhonorowanej nagrodą główną w konkursie „Boże Narodzenie po Małopolsku”.