Jak zrobić zdjęcia dekoracji świątecznych na mieście?

Poradnik fotograficzny
Jan UlickiDekoracje jakie przyozdabiają nasze miejsca zamieszkania są często wdzięcznym obiektem fotografowania. Z racji tego, że mam przyjemność na co dzień przebywać w Krakowie - na okres Świąt zdjęć wykonuję mnóstwo.
Poniżej w kilku zdaniach postaram się Wam nieco przybliżyć moje sposoby działania, oparte przede wszystkim na samouctwie i metodzie prób i błędów, ale także czerpane z prac innych autorów.

Ameryki tutaj nie odkryję, ale iluminacje swój efekt osiągają dopiero w nocy. Dlatego też, by wykonać dobre jakościowo i nieporuszone zdjęcie jest nam potrzebny statyw (chyba, że mamy naprawdę dobry aparat, który nie robi "ziarna" przy dużym ISO)
Sam jednak zawsze staram się korzystać ze statywu, bo daje on nam dużo więcej możliwości (by móc je w pełni kontrolować należy przełączyć tryb aparatu na manualny [M] )
Pierwszą z nich jest zastosowanie długich czasów naświetlania, co może pozwolić na dodatkowe walory w postaci np. rozmytych świateł jadącego tramwaju.

f/16, 3s, iso200, 18mm

Trzeba tu jednak uważać na prześwietlenia jakie powodują intensywne światełka dekoracji, a także nawarstwienie kolorów wynikające z migotania. Chcąc najlepiej oddać prawdziwość iluminacji raczej nie należy przekraczać 1 sekundy naświetlania.
Kolejna kwestia to wartość przysłony (f), którą zawsze staram się dawać nieco większą niż normalnie (statyw nam na to pozwala) - powód jest oczywisty - chcę mieć w kadrze więcej rzeczy ostrych. Nie chcę poruszać sprawy kadrowania, bo każdy z nas widzi inaczej, dlatego warto tutaj się kierować własną inwencją (w końcu po co nam setki takich samych ujęć ? ;) ) Czasem jeden krok do przodu, czy też cztery do tyłu mogą dać zupełnie inny efekt ;) Warto też się pogimnastykować - kucnąć, zrobić zdjęcie z dołu.
Ostatnim elementem jest ogniskowa, która przy dobrym operowaniu daje naprawdę fajne efekty. Jeśli mamy w swoim aparacie duży zoom - jego zalety zobaczymy przede wszystkim na długich ulicach, gdzie skracając perspektywę uzyskujemy efekt tunelu

f/7.1 , 1/6 s, iso200, 105 mm

Statyw daje nam jeszcze jedną możliwość - sami możemy sobie wykonać zdjęcie z pomocą samowyzwalacza lub pilota :)
Podsumowując - moja propozycja to zabawa. W dobie dzisiejszych aparatów cyfrowych kombinować z ustawieniami możemy do woli, dlatego bazując na parametrach jakie starałem się tutaj przybliżyć i które możecie ujrzeć pod fotografiami - Próbujcie pokazać świat swoimi oczami, a nie za pomocą trybu auto, który często włącza lampę błyskową.

f/9 , 2s, iso200, 10mm

f/6.3 , 1 1/3 s, iso200, 10 mm

f/9, 1 1/3 s, iso200, 52 mm

Wesołych Świąt
Jan UlickiPoradnik fotograficzny

www.ulicki.pl

Jan Ulicki