Roraty adwentowe
www.entomka.blogspot.comWyczekiwanie Świąt Bożego Narodzenia to czas wielu tradycji, które dodają szczypty magii, tworząc swój niepowtarzalny klimat. Wielu z nas czeka na ten okres cały rok.

Nadchodzi grudzień, nadchodzą roraty…. Prawdziwy przedsmak Bożego Narodzenia. Nabożeństwa odprawiane zwyczajowo codziennie przez cały czas adwentu rano, przed wschodem słońca. Obecnie często przeniesione na godziny wieczorne. Nadal jednak to doskonała okazja do wskrzesania entuzjazmu religijnego u dzieci.

Dołączmy i sprawdźmy …

Rozpoczyna się Msza… Gasną światła w kościele… Dzieci ustawiają się z zapalonymi lampionami… Tajemniczość i mrok, skupienie i cisza. Najmłodsi razem z księdzem ruszają w procesji do ołtarza… gdzie zapalane są adwentowe świece.

Bardzo często w parafiach istnieje zwyczaj przyjmowania figurki Dzieciątka na jeden dzień do domu, do rodziny, której dziecko wylosuje szczęśliwy los.

Nie da się ukryć, że dzieci wiedzą, czują, że dzieje się coś ważnego , innego i przeżywają to na swój dziecięcy sposób.

Już samo przygotowanie w domu lampionów wzbudza w dzieciach ciekawość. Robi je się najczęściej z kartonu, kolorowego papieru, bibuły. W ścianach lampionów tworzy się witraże . Wewnątrz umieszcza się świecę. Coraz częściej można też kupić gotowe lampiony jak nasz. Nie mają może już takiej wartości, nie mniej zachęcają dzieci, aby je zapalić i ruszyć w stronę kościoła.

Zdawać by się mogło, roraty - polska tradycja, która niestety zanika… Nic bardziej mylnego!

W kościele nie jest pusto, ponadto połowa z wiernych to dzieci. Widać, że ta piękna adwentowa tradycja zaszczepiana jest już od najmłodszych lat, a to wróży, że kolejne pokolenia będą wspominać te roratnie nabożeństwa z takim samym sentymentem jak wielu z nas, dorosłych.Roraty adwentowe

www.entomka.blogspot.com

Jesteśmy rodzicami pięcioletniego rozbrykanego smyka, Kubusia. Rodzicami, których pasją jest uchwycenie w kadry słodkich chwil z życia naszego syna. Trudno o bardziej wdzięczny temat do pracy z aparatem. Daje nam to radość, daje emocje, daje satysfakcję. Swoją pasją postanowiliśmy dzielić się z innymi i tak powstał blog o zabawnej nazwie Portki na szelkach (entomka.blogspot.com), gdzie w kadrach zapisane jest dzieciństwo naszego syna.